В Україні стартував другий етап аграрної реформи: що відбувається з цінами на землю

Автор: Марченко Любов

В Україні з 1 січня стартував другий етап аграрної реформи. Попри війну, ринок землі відкрили для юридичних осіб і дозволили їм купувати по 10 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь. Проте, всупереч прогнозам, агрохолдинги не кинулися скуповувати землю, хоч саме цього й боялися дрібні фермери. А в нечисленних угодах, які вже укладені на ринку з початку року, ціни на землю виявилися дуже неоднозначними.

В Україні стартував другий етап аграрної реформи: що відбувається з цінами на землю - today.ua

Що відбувається на ринку землі, і де за неї правлять найдорожче, розповіли експерти з питань аграрної галузі.

Ціни на землю обов'язково зростуть. Але поки в Україні триває війна, навряд чи відбудуться кардинальні зрушення  на  аграрному ринку. Стійкого зростання цін можна очікувати лише після війни, особливо в перший повоєнний рік. Тобто розвиток ситуації на аграрному ринку зараз цілком залежить від перебігу подій на фронті, каже співвласник компанії "Ленд Клаб" Олександр Колотілін.

Водночас угоди, які вже цьогоріч укладені на ринку землі показали, що ціни на землю дуже відрізняються за регіонами. Причому нині вирішальну роль грають не родючість або вигідність розташування землі, а, насамперед, міркування безпеки.

Популярні зараз

У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування

В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

В Україні стартував другий етап аграрної реформи: що відбувається з цінами на землю

"Розташування наразі значно більше впливає на ціни та попит, аніж доцільність та окупність ділянки. До прикладу, інвестори готові купувати землю в Чернігівській області за ціною не вище 800-1000 $/га, в Сумській — 1000-1500 $/га. Натомість ділянки на Хмельниччині, Вінниччині, Тернопільщині користуються попитом і коштують 2000-2500 $/га з перспективою подальшого здорожчання протягом року", — прокоментував особливості цьогорічного ціноутворення співзасновник компанії "Ленд Клаб" Алекс Ліссітса.

Крім непевності із розвитком подій на земельному ринку, агрохолдинги не квапляться купувати землю ще й через те, що у них бракує грошей. Адже, щоб скупити на ринку усю дозволену квоту (10 тисяч гектарів), наприклад по 2 тисячі доларів за гектар, знадобиться 20 мільйонів доларів. А це – значна сума навіть для великого агрохолдингу. І навряд чи зараз під час війни хтось може знайти такий обсяг вільних коштів. Якщо він, звісно, не корумпований чиновник.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Залучити кошти від банків або міжнародних донорів під купівлю землі неможливо. За прогнозами "Ленд Клаб", якщо цього року агрокомпанії й проявлять себе на ринку землі, то точно не раніше закінчення посівної кампанії, тобто у травні-червні", — прогнозує Алекс Ліссітса.

Нагадаємо, деякі українці вже через рік можуть втратити право на свій земельний пай.

Головне