Today.ua

За тиждень може початися масовий розпродаж української землі: чи можна його зупинити

В Україні вже за тиждень набере чинності другий етап земельного ринку. Ринок відкриють для юридичних осіб. Через це фермери б'ють на сполох. Кажуть, що з приходом нових потужних покупців почнеться масовий розпродаж української землі. Це призведе до знищення фермерства.

Щоб запобігти такому розвитку подій, група народних депутатів на чолі з Дмитром Разумковим зареєструвала законопроект № 10 366 про відтермінування другого етапу земельної реформи на рік. Тобто, ініціатори законопроекту пропонують відкрити продаж землі для юридичних осіб із 1 січня 2025 року.

Що змінить другий етап ринку землі

Наразі залишається чинним той закон, що є. Тобто, ринок землі для юридичних осіб відкриється вже менше ніж за тиждень – з 1 січня 2024 року. Втім, фермерів непокоїть не сам факт відкриття ринку для юросіб, а різке збільшення обсягів продажу землі. Таку перспективу відкриває покупцям другий етап ринку. Якщо дотепер одна особа не мала права скупити більше ніж 100 гектарів землі, то тепер ця квота зростає до 10 тисяч гектарів.

Через це дрібні та середні фермери, які з початку війни ледве виживають, бояться, що всю землю скуплять великі агрохолдинги. Тому вони звернулись до президента із прохання призупинити хоча б на рік відкриття другого етапу ринку.

Попри те, що війна загалом завдала великого удару українському аграрному бізнесу, усе ж агрохолдинги мають гроші, і матимуть за що скуповувати землю. Тим більше, що серед них є немало олігархів, які або самі входять до владних структур, або мають тісні зв'язки з владою. А отже, мають преференції на розвиток свого бізнесу.

Водночас дрібним фермерам зараз бракує грошей навіть на повернення взятих кредитів, не кажучи вже про купівлю землі. Вони господарюють на орендованих селянських паях, а не на власній землі.

Є побоювання, що українці почнуть масово спродувати свої паї

Якщо крупний агробізнес зараз запропонує збіднілим селянам хоч якісь пристойні гроші за їхні паї, то селяни почнуть їх продавати. Адже зараз на селі залишилось немало вдів, яким треба піднімати дітей, а грошей на все не вистачає. Та й невизначеність щодо завершення війни не додає власникам паїв упевненості. Тому, якщо раніше вони приберігали свою власність до кращих часів, то тепер збуватимуть за першої-ліпшої нагоди.

 

Тобто може так статися, що дрібні фермери вже на весну залишаться без землі, яку вони орендували, і втратять свій бізнес. А разом з ними втратять заробітки і ті селяни, які працювали в їхніх невеликих господарствах.

Через це Дмитро Разумков із колегами подав свій законопроект. Щоправда, депутати зареєстрували його трохи запізно. Така ініціатива мала з'явитися, принаймні, на півроку раніше. Але, як кажуть, поки грім не загуркоче, мужик не перехреститься.

Про новий законопроект, запропонований колегою, повідомив у своєму Telegram нардеп Ярослав Железняк. Водночас він пише, що має намір найближчим часом подати альтернативний законопроект, який не лише не скасовує дату початку другого етапу земельної реформи з 1.01.2024, але й містить значно вищу квоту на продаж землі.

"Планую допомогти колезі і спробувати переконати на більш радикальні дії)))  Тому подам від себе альтернативний до цього закону де не тільки зберігаємо введення другого етапу з 2024-го, а і ще запропоную збільшити ліміт до 100 тис. га через рік)))", - не без сарказму повідомив Железняк.

Нагадаємо, аграрний міністр Микола Сольський вважає, що ціни на землю з відкриттям другого етапу ринку не зміняться. І що цей етап не становить ніякої загрози для фермерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ