В Україні у 2024 році ціни на товари та послуги будуть зростати. Щоправда, їхнє зростання, очевидно, буде помірним – не таким, як на початку повномасштабної війни. Разом із тим, є низка несприятливих чинників, які можуть відчутно впливати на ціни і провокувати їхнє пришвидшене зростання.
Такий прогноз дає Міністерство економіки України.
У прогнозі від Мінекономіки, зокрема, зауважують, що цьогоріч має зберегтися минулорічний тренд на помірне зростання цін. Торішня інфляція виявилась нижчою від прогнозованих показників. Так, у листопаді минулого року інфляція склала лише 0,5%. А в річному вимірі вона становила 5,1%. Це також доволі низький і дуже непоганий показник для країни, що знаходиться у стані війни, вважають у Мінекономіки.
Вийти на таку невисоку інфляцію торік вдалося завдяки насиченню ринку товарами першої необхідності. Перш за все – товарами продовольчої групи. Адже їжа потрібна щодня, і її вистачало. Через це ціни на продукти зростали повільно, і то лише в тих сегментах, де зазвичай виникають сезонні коливання.
Популярні зараз
Зеленський готовий до президентських виборів “у будь-який момент“, - Єрмак
Стало відомо про успішну атаку українських морських дронів на газові платформи поблизу Криму: відео
У Мінекономіки сподіваються, що подібна тенденція збережеться й цьогоріч, і ціни на товари продовжать помірне зростання. Щоправда, зупинитись на 5-тивідсотковій інфляції цьогоріч навряд чи вдасться. Вона буде вищою, але не настільки, щоб це викликало додаткове занепокоєння.
Щоправда, цьогоріч є декілька потужних чинників, які можуть втрутитись в економіку країни, у тому числі й у ціноутворення. Один із них – війна та невизначеність із подальшим перебігом подій та ситуацією на фронті. Ще один чинник, який впливатиме на ціни – невизначеність із західною фінансовою допомогою. Це також не кращим чином позначається на вартості товарів.
Отже, якщо обидва ці чинники складатимуться на нашу користь, то зростання цін може бути невисоким. Якщо ж події на фронті та ситуація з фінансуванням будуть несприятливими, то це може призвести до розкручування цінового маховика.
"В Україні зберігається дефіцит робочої сили, відбуваються масштабні міграційні потоки, а багато виробничих потужностей було зруйновано під час бойових дій. До того ж на тлі високих безпекових ризиків і посилення невизначеності, зокрема щодо фінансування 2024 року, створюються умови для зростання волатильності цін і в підсумку - прискорення інфляційних процесів в Україні", - йдеться у прогнозі Мінекономіки.
Нагадаємо, якщо Захід не допоможе нам фінансами, то в Україні вже наступного року доведеться запроваджувати продовольчі картки замість зарплати.