В Україні підвищать тарифи на послуги ЖКГ, це питання часу. Це одна з умов, прописаних у меморандумі з Міжнародним валютним фондом. Подорожчання комуналки можливе вже у січні 2024 року.
В уряді запевнили, що тарифи на газ не змінюватимуться до кінця опалювального сезону. Однак без допомоги партнерів є високий ризик того, що тарифи можуть збільшитись із січня наступного року.
Експерт з енергоефективності Святослав Павлюк повідомив, що проблема низьких тарифів стає дедалі гострішою. Рішення наблизити їх до ринкових ухвалили ще під час першого прем'єрства Юлії Тимошенко, але ініціативу так і не реалізували.
Виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк зазначив, що різниця у тарифах де-факто є. Діє субсидування енергетики коштом державного бюджету та промисловості, особливо у комунальній теплоенергетичній частині.
Популярні зараз
Українці назвали умови для переговорів із Кремлем
Українських школярів запропонували залишати вчитися на другий рік
"Якщо трапиться так, що Україна не отримує обіцяної фінансової підтримки, то іншого виходу, окрім підвищення тарифів з січня або лютого 2024 року, немає", - визнав аналітик.
За словами Павлюка, субсидування енергії вбиває ринкові мотивації та впровадження нових технологій у галузі. В Україні тотально неокупна система проектів енергоефективності, бо газ, електроенергія та тепло здешевлені.
Фахівець вважає, що підвищення тарифу на газ можна відстрочити, бо більшість блакитного палива добувається в Україні. Його достатньо для потреб населення та підприємств, які продовжують роботу. Якщо раніше на потреби комунальної енергетики на рік потрібно близько 18 мільярдів кубів, то минулого року вже 13 мільярдів. При цьому загальний видобуток у країні сягає 12 мільярдів кубометрів газу.
Проте диспропорція між газом для населення, непобутових споживачів та промисловості зберігається. Така ситуація не може тривати довго, тому що вона руйнує ціновий сценарій на ринку.
Раніше експерт із житлово-комунальних програм Тетяна Бойко назвала реальний тариф на газ – він має змінюватись у межах 10-12 гривень за кубометр.
Наразі побутові споживачі отримують його по 7,7-9,99 гривні за кубометр. Нафтогаз надає паливо за 7,96 гривні за кубометр. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що до кінця опалювального сезону комунальні послуги дорожчати не будуть.
Раніше у Нафтогазі повідомили, що можна значно зменшити платежі за газ.