В Україні стануть доступнішими кредити для населення. Банки даватимуть людям у борг під менший відсоток. Це стане можливим завдяки зниженню облікової ставки Нацбанку.
НБУ вкотре знизив облікову ставку: з 15 грудня вона стала не 16%, як раніше, а 15. Про це стало відомо із брифінгу голови НБУ Андрія Пишного.
З початком повномасштабної війни виникли великі ризики обвалу фінансової системи України. Через це НБУ змушений був різко підвищити облікову ставку. У підсумку, в червні 2022 року Нацбанк підняв її відразу з 10 до 25%. Проте згодом завдяки потужній фінансовій підтримці міжнародних партнерів інфляцію в Україні вдалося приборкати. Таким чином, значно знизилися ризики для фінансової системи країни.
Завдяки цьому з другої половини 2023 року НБУ став потихеньку знижувати облікову ставку. Так, у липні вона була знижена до 22%. А потім Нацбанк зробив ще два зниження: у вересні до 20%, а в жовтні до 16. І ось тепер із середини грудня облікову ставку НБУ знову знижено до 15%.
"Це рішення узгоджується із уповільненням інфляції та покращенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень", - повідомив Андрій Пишний.
Облікова ставка – це інструмент контролю над рівнем інфляції в країні. Чим вона вища, тим привабливішими стають депозити у вітчизняній валюті, оскільки банки пропонують високі відсотки за вкладами. Таким чином, населення здає на зберігання наявний надлишок грошової маси, і це певною мірою дозволяє приборкати зростання цін у країні. Крім того, кредити також даються лише під високі відсотки, що ускладнює кредитування, та ускладнює населенню доступ до дешевих грошей.
При зниженні облікової ставки привабливість депозитів у національній валюті поступово знижується, оскільки банки знижують відсоткові ставки за депозитами. Але при цьому знижуються і кредитні ставки у банках. Таким чином, у країні утворюється більше грошової маси, і попит на товари активізується. Звичайно, ціни на товари при цьому починають зростати, проте й виробництво оживає завдяки вищому попиту. Так це працює.
Таким чином, через зниження облікової ставки споживчі ціни в Україні почнуть зростати швидше. Але це буде стимулом до підвищення обсягів виробництва та до більшої зайнятості населення.
Водночас головне завдання НБУ – не допустити неконтрольованого зростання інфляції. Але поки що НБУ вдається її стримувати в прийнятних рамках. Щоправда, якщо Захід нам грошей не дасть або дасть набагато менше, то інфляції не уникнути, оскільки Нацбанку доведеться вдаватися до випуску додаткових грошей у гривні.
Нагадаємо, українцям доведеться повертати банкам кредити, які брали їхні загиблі родичі.