Ринковий тариф на електроенергію для населення мав би становити 8 гривень. Зараз його ціна втричі менша. Найвірогідніше, уряд підвищить його після опалювального сезону. Але по 8 світло поки що не буде. Очевидно, зупиняться на вдвічі нижчій ціні.
Такий прогноз дає експерт з енергетичних питань Богдан Серебренніков.
Тариф на електроенергію українцям підвищать упродовж найближчого півріччя. До закінчення опалювального сезону його, звісно, не чіпатимуть, а от із настанням теплої пори року світло, ймовірно, подорожчає. Власне, так влада зробила цьогоріч, і так, очевидно, вчинить і наступного року.
Зволікати з підвищення тарифу для населення не можна, адже енергосистема повністю не відновлена після минулорічних атак. А крім того, реальна вартість електрики невпинно зростає через:
Популярні зараз
Українці назвали умови для переговорів із Кремлем
В Україні зменшиться кількість автомобілів із ГБО
- зростання оптової ціни на електроенергію;
- зростання тарифів на її передачу і розподіл;
- девальвацію гривні.
Отже, підвищення тарифу на електроенергію вже у найближчі пів року – неминуче. А якщо до того врахувати ще й добудову Хмельницької АЕС із купівлею реактора для неї (не важко здогадатись, хто за це заплатить), то тариф треба піднімати якнайшвидше.
Реальний ринковий тариф на електроенергію зараз мав би становити 8 грн/кВ-год, каже експерт. Та навряд чи уряд ризикне підвищити чинний тариф відразу втричі, адже й навіть за тим тарифом, що є (2,64 грн), вже не всі українці можуть платити. Однак підвищення ціни електрики - неминуче.
"Думаю, уряд не дозволить перетнути певну "психологічну" позначку у 4 гривні за один крок, і тариф становитиме десь між 3 і 4 гривнями за кіловат-годину. Загалом, повністю реформувати тарифи на електрику для населення впродовж 2024 року не вдасться, і процес може розтягнутися на наступні 2 – 3 роки", - каже Богдан Серебренніков.
Водночас із підвищенням тарифу треба якнайширше пропагувати серед населення заходи з енергозбереження, переконаний Серебренніков. Серед них експерт називає:
- використання LED ламп,
- купівлю більш енергоефективних побутових приладів,
- встановлення інтелектуальних лічильників,
- управління попитом (перенесення частини автоматизованих побутових процесів на нічний період, де "нічний" тариф удвічі нижчі за "денний").
Щоправда, експерт не каже, яким коштом споживачі мають усе це придбати і встановити: енергоефективні побутові прилади, інтелектуальні лічильники та інші, поза сумнівом, корисні і дорогі речі. Адже багато українців вже реально щомісяця змушені обирати між купівлею їжі та оплатою комуналки. А купівля однієї або двох LED ламп пробиває відчутну дірку у скупому сімейному бюджеті.
Нагадаємо, Кабмін продовжив дію спеціальних обов'язків для постачальників електроенергії до кінця квітня 2024 року. Отже, до 1 травня тариф на електроенергію для населення точно залишатиметься незмінним.