Today.ua

Українцям повідомили, що буде з цінами на вершкове масло

Початок повномасштабної війни спровокував зниження цін на вершкове масло. Згодом вони почали рости. І тепер, коли на світовому ринку пішла тенденція до зниження, в Україні вони продовжують зростати. Але так буде не завжди. Наприкінці зими масло має стати дешевшим, запевняють аналітики.

Що відбувалось на ринку молокопродуктів, і чому ціни на вершкове масло пішли вгору, пише bizagro, посилаючись на Telegram-канал UA-82.5.

Отже, на початку повномасштабної війни, коли українці опинилися віч-на-віч із розгубленістю, непевністю та жорстокими реаліями, більшості стало не до збалансованого харчування. Люди не знали, чи вистачить грошей на хліб, і через це попит на молочні продукти упав. Не знаючи, куди подіти лишки молока, виробники почали активно виробляти масло. А згодом, коли для українських товарів відкрився закордонний ринок, вироблене в Україні масло тоннами пішло за кордон.

Про збільшення українського експорту свідчить статистика. Так, за підсумками 2022 року Україна експортувала 14 тонн вершкового масла і посіла 10 місце у світовому рейтингу експортерів цієї продукції. За 2022 рік наша країна забезпечила 1,2%  від усього світового споживання масла. Для порівняння: у рекордному 2019 наша країна експортувала 18 тис. тонн і посіла 8 місце, забезпечивши 1,5%  світового споживання. А от у передвоєнних 2020 і 2021 ми експортували лише по 11 тис. тонн і навіть не увійшли до першої десятки. Отже, воєнний 2022 рок став очевидним експортним проривом для вітчизняної молочної галузі.

Звісно, що в Україні ніхто й не думав продавати цей продукт дешевше, ніж він продавався на світовому ринку, і через це ціни на масло зросли. Посприяло зростанню цін і відновлення внутрішнього споживчого попиту у другій половині 2023 року. Через підвищений попит в Україні утворився дефіцит молока, що призвело до різкого зростання його ціни. Таким чином, лише за 4 місяці, закупівельні ціни на сире молоко зросли в середньому на чверть. А от експорт у 2023 році, вже очевидно, буде вдвічі меншим за торішній.

Щоб наситити український ринок, було вирішено імпортувати вершки та вершкове масло з Європи. Це мало зрештою призвести до зниження цін на масло. Але тут у ситуацію втрутились польські перевізники, які влаштували блокаду кордону. Через заблоковані пункти пропуску фури з маслом не можуть пробитися в Україну, і тому у нас зберігається дефіцит цих товарів, а ціни продовжують зростати.

Тим часом, на світовому ринку вершкове масло почало дешевшати. Тож, як тільки блокаду буде знято (а це має статися найпізніше 3 січня), закордонні продукти потечуть до нас молочними ріками. Тоді й у нас  ціни на масло та інші продукти з молока мають почати знижуватись, кажуть аналітики.

Втім, інші аналітики кажуть, що до настання тепла ціни на молочку навряд чи знизяться, адже вони мають сезонні коливання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ