Українці стали частіше віддавати перевагу орендованому житлу, а не власному. Відтак вартість квартир майже перестала рости, а от ціни на оренду житла стрімко пішли вгору.
Про це йдеться у звіті Нацбанку України про фінансову стабільність.
Отже, від початку війни українці стали значно рідше купувати житло. До цього призвели декілька причин:
- зниження купівельної спроможності громадян;
- підвищення собівартості будівництва, а відповідно і цін на житло;
- невизначеність ситуації з війною та побоювання втратити куплене житло;
- слабкість іпотечного кредитування.
Усе це призвело до того, що вже від початку 2023 року темпи зростання цін на первинному ринку житла сповільнились. А у другому півріччі ціни на житло на первинці практично залишалися незмінними.
Популярні зараз
Російські військовополонені поскаржилися на їжу в Україні: “Хочеться домашнього салату Олів'є“
Сирський та Умєров звернулися до українців, які приєдналися до оборони держави
"Слабке зростання цін продовжується лише у західних регіонах. Ринок скоригував очікування продавців", - йдеться у звіті Нацбанку.
Як свідчить аналітика, зараз українці купують переважно недороге житло. Так, відповідно до статистики, ті квартири, які продались на порталах із продажу нерухомості, були приблизно на 40% дешевші за середню цінову пропозицію.
Отже, зараз ринок купівлі житла перебуває майже в анабіозному стані. Щоправда, девелопери плекають певні надії, пов'язані з пожвавленням іпотечного кредитування, а також із новим законом про гарантування речових прав на майбутню нерухомість. Але це – може дати позитивні зрушення лише в перспективі, а не зараз.
Наразі ж, у другому півріччі зросла вартість оренди житла. Адже на другому році війни в столиці та в інших великих містах відновлюється ділова активність. І дедалі більше людей знаходять собі роботу у великих містах. А отже, їм десь потрібно жити. Тому ринок оренди житла зараз пожвавішав, і відповідно ціни на оренду стрімко пішли вгору.
Нагадаємо, у трьох районах Києва зараз подешевшали квартири.