ТЦК отримають доступ до банківських рахунків українців: роз'яснення юриста

Автор: Леся Ловіцька

Представники ТЦК отримають особисті дані військовозобов'язаних чоловіків – їх нададуть міграційна та податкова служби. Стало відомо про доступ й до банківських рахунків українців.

ТЦК отримають доступ до банківських рахунків українців: роз'яснення юриста - today.ua

Новий закон про посилення мобілізації набув чинності 18 травня. У базу даних "Оберіг" дозволено передавати інформацію з різних реєстрів про чоловіків з 18 років.

Закон не деталізує типи даних та межі дозволу їх використання ТЦК. В їхньому розпорядженні можуть опинитися імена та прізвища, адреси, сімейний стан, податкові номери та інші відомості про потенційних захисників держави. В "Оберезі" також з'являться дані про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення мобілізаційного законодавства.

Реєстр створили для спрощення процесу мобілізації та зменшення корупційних ризиків при контакті з ТЦК. Електронний військовий облік дає змогу збирати відомості про військовозобов'язаних. Виникає питання, чи збережеться в країні поняття таємниці та права на захист персональних даних.

Популярні зараз

В Україні незабаром зростуть ціни на автомобілі

В Україні запроваджують кардинально нові правила видачі та продовження лікарняних

В Україні тариф на воду для побутових споживачів перевищив 100 гривень

В Україні очікується гострий дефіцит овочів через аномальну спеку: “Це катастрофа“

Експерт із кібербезпеки Костянтин Корсун, вважає, що в України, де мільйони людей добровільно встановили мобільний додаток "Дія" та"Резерв+", про такі категорії немає сенсу говорити. Він вважає, що такі дії означають автоматичну відмову людини від права на особисті дані - держава може що завгодно робити з наданими відомостями. Опір суспільства виявився низьким.

"Українцям все одно на свої персональні дані", — зазначив аналітик.

За словами Корсуна, якщо дані про чоловіків потраплять до будь-якого реєстру без їхньої згоди, це можна розцінити як неповагу до їх захисту та порушення прав людини. Також є ризики зламу реєстру військовозобов'язаних, зокрема росіянами.

Банківської таємниці більше не буде?

Українські банки гарантують таємницю інформації про операції, що проводяться з банківським рахунком клієнтів. Дані про рух коштів, зміну платіжних карток або банківських рахунків надаються лише їм самим, їхнім представникам, або за рішенням суду.

ТЦК отримають доступ до банківських рахунків українців: роз'яснення юриста

Адвокатка юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко вважає, що представникам ТЦК хочуть надати доступ секретного рівня. Немає ясності щодо механізму входу до "Оберегу".

"Якщо це робити під електронним ключем, чи відображатиметься кількість спроб входу і яку інформацію запитували? Йдеться фактично про дозвіл копатися в гаманцях українців. Який стосунок наявність рахунку в банку має до призову до ЗСУ? Надання доступу до демографічного реєстру можна зрозуміти - дізнаються, де особа зареєстрована. Акти цивільного стану дадуть відомості про наявність дітей і дружини. Усе інше — під великим питанням", - цитує правозахисницю "Фокус".

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Нагадаємо, що військовозобов'язані чоловіка 18-60 зобов'язані оновити дані до 16 липня. Якщо вимогу буде проігноровано, передбачені штрафи від 17 тис. грн.

Раніше в Офісі президента відреагували на примусові затримання чоловіків співробітниками ТЦК прямо на вулицях.