Офіційний курс долара за ніч досяг історичного рекорду: на скільки ще може ослабнути гривня

Автор: Марченко Любов

Офіційний курс долара, який встановлює Нацбанк, за ніч вийшов на історичний рекорд. НБУ встановив його на вівторок, 19 грудня, на рівні 37,19 грн. Таким чином, гривня ослабла одразу на 17 копійок. Такого офіційного курсу долара Україна ще не знала.

Офіційний курс долара за ніч досяг історичного рекорду: на скільки ще може ослабнути гривня - today.ua

Звичайно, реальна вартість американської валюти з початку повномасштабної війни часом злітала і вище, проте офіційний курс був нижчим від того, що склався зараз.

Курсу долара "не сидиться на місці" відколи Нацбанк скасував його фіксацію і перейшов у режим контрольованої гнучкості. Через це лише з початку грудня курс долара зріс на 84 копійки, оскільки на 1 грудня він становив 36,35 грн. При цьому найдешевшим з моменту скасування фіксованого курсу долар був 24 листопада. Тоді його офіційний курс становив лише 36,01 грн.

Проте з того часу долар почав сходження і неухильно додає у ціні. Втім, у НБУ стверджують, що непокоїтися з цього приводу поки що не варто. Адже спочатку до бюджету 2023 року закладався курс долара по 42,2 грн. До того ж передбачалося, що до кінця цього року вартість "американця" може сягнути 45,8 грн. Тобто, долар ще має куди рости.

Популярні зараз

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

Після війни українці не зможуть виходити на пенсію в 60, - Жолнович

У ПЦУ розставили крапки над “і“ у питаннях жіночого дрес-коду для відвідин церкви

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

За словами голови НБУ Андрія Пишного, у грудневому зростанні курсу долара немає нічого незвичайного. Це сезонне явище, яке існувало і до війни. Зазвичай напередодні свят триває активніша закупівля імпорту. Отже, попит на інвалюту зростає.

"Зараз ми є свідками вже звичного довоєнного для нас процесу, коли сезонність чи потреба у валюті зростає. Адже відбувається засвоєння тих витрат, які протягом року, можливо, накопичувалися і, як завжди, не встигали їх реалізувати", - зазначив Пишний.

Однак фінансові аналітики вказують і на інші фактори, які провокують зростання курсу долара, що виникли з початком війни. Зокрема, до таких факторів належать:

  • різке зниження валютних прибутків від експорту української продукції;
  • висока потреба у закупівлі імпорту.

Офіційний курс долара за ніч досяг історичного рекорду: на скільки ще може ослабнути гривня

Досі стримувати цей процес вдалося завдяки регулярному надходженню фінансової допомоги від міжнародних партнерів.

"На цьому фоні в Україну надходять великі обсяги міжнародної фінансової допомоги, які практично компенсують торговий дисбаланс, а також дозволяють підтримувати на високому рівні наші міжнародні резерви", - зазначають аналітики.

Але навіть і при цьому Нацбанку нерідко доводилося виходити на валютний ринок із доларовими інтервенціями, щоб утримати національну валюту від падіння та стримати неконтрольоване зростання курсу долара.

До того ж, є реальна загроза, що у 2024 році партнери нам грошей не дадуть, або дадуть не стільки, скільки нам потрібно, щоби покрити потреби бюджету. Адже на сьогодні, без міжнародної допомоги, у бюджеті-2024 зяє велетенська прірва глибиною у 41 мільярд доларів. Рівно стільки нам не вистачає, щоб годувати, вчити та лікувати країну.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, якщо США та ЄС все ж таки дадуть нам обіцяні гроші, то катаклізмів із курсом долара очікувати не варто. Якщо грошей не виділять, то це буде вже зовсім інша історія.

Нагадаємо, глава МВФ Кристаліна Георгієва закликала ЄС і США не скупитися грошима для України.