Українські фермери б'ють на сполох: їхній бізнес може незабаром остаточно прийти у занепад. Вони просять президента Зеленського відтермінувати другий етап земельної реформи, за якого ринок відкриють для юридичних осіб, а норма продажу сягне 10 тисяч гектарів.
Через це Всеукраїнський Конгрес Фермерів ініціює переговори між владою та аграріями, в ході яких можна було би знайти компромісне рішення, яке було би прийнятним для всіх учасників ринку землі.
Земельна реформа, яка відкрила українцям ринок землі, фактично триває вже два з половиною роки, причому майже півтора роки – в умовах повномасштабної війни. Коли Верховна Рада ухвалювала закони про функціонування ринку землі, в Україні була зовсім інша ситуація. Звісно, вже й тоді в країні були потужні агрохолдинги, що об'єднували землі кількох регіонів. Але й дрібні фермери також мали на аграрному ринку свою нішу.
Однак війна принесли великі зміни, у тому числі і в аграрний сектор. Скоротилися ринки збуту, різко зросла собівартість продукції, подорожчали кредити. А тут ще й четверта частина українських сільськогосподарських угідь виявилась непридатною для обробітку через вибухонебезпечність цих земель.
Популярні зараз
Українці назвали умови для переговорів із Кремлем
Українських школярів запропонували залишати вчитися на другий рік
Отже нині фермерам немає за що навіть вчасно розрахуватися з банками, а не те що скуповувати землю.
А тим часом, із 1 січня 2024 року має розпочатися другий етап ринку землі. Ринок, що досі був відкритий лише для фізосіб, тепер відкриють ще й для юридичних осіб. Але не це найголовніше: землю тепер можна буде скуповувати не до 100 гектарів, як тепер, а до 10 тисяч "в одні руки".
Придбати такі велетенські земельні наділи, та й взагалі купити землю під час війни можуть лише аграрні олігархи, які тісно зрощені з владою, корумповані і мають шалені гроші.
"Основа корупції – це великі компанії, і в агросекторі це добре розуміють. У Європі великою рідкістю є велике господарство. У Німеччині, наприклад, підтримують малий та середній бізнес. А з таким корупційним багажем, як у нас, по 10 тис. га, нас навряд чи хто в ЄС прийме", - каже заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів Анатолій Гайворонський.
Отож фермери звертаються до Зеленського із закликом до тристоронніх переговорів між владою, фермерами та великим агробізнесом стосовно другого етапу земельної реформи. Фермери пропонують відкрити ринок для юридичних осіб, однак залишити колишню максимальну норму на скупку землі до 100 гектарів - до завершення дії воєнного стану і ще на два роки по війні.
Нагадаємо, аграрний міністр Микола Сольський вважає, що ціни на землю із відкриттям другого етапу ринку землі залишаться незмінними. Отже землю зможуть купувати і фермери, и великі агрохолдинги. Схоже, що влада не чує фермерів, які кажуть, що грошей для купівлі землі у них наразі немає. Зовсім.